Atlas Weekend Friends Edition 2021: Right here, right now

Опубликовано 15 июля 2021 г.

Як пройшов наймасштабніший український музичний фестиваль в нових умовах. Звіт та фото. На Open.ua.


«Привіт! Йдеш сьогодні? Ти біля якої сцени? Підемо після того виступу на фудкорт?» Ці та інші схожі питання лунають наче з іншого життя. І ось вони повернулись до спекотного Києва, на радість прихильникам різнобарвної музики. Адже на ВДНГ відбувся Atlas Weekend Friends Edition 2021 — саме так організатори наймасштабнішого українського фестивалю назвали цьогорічну подію, віддавши перевагу українським артистам. 

Минулого року через пандемію COVID-19 команді Atlas Weekend довелось скасувати захід, відтермінувавши його на рік.

У квітні ж було вирішено перенести виступи закордонних артистів на 2022-й, а в цьому році провести фест у новому форматі. Черговий облом й примарна надія на скромні прогулянки між виступами локальних артистів у липні.

Час йшов, серед анонсів рідко, та з’являлись імена британських, французьких, німецьких та інших іноземних музикантів.  

Анонси анонсами, до них ми звикли, як і до скасувань або перенесень. Тож нічого іншого, як чекати другого тижня липня й початку фесту не залишалось.

Два перші фестивальні дні з представниками виключно української сцени змусили здивуватись закоренілих скептиків — зголоднілий до великих музичних подій український слухач заполонив територію ВДНГ.

COVID-19, вакцинація, карантинні вимоги, організація

Замість одного безплатного дня було цілих два, з однаковим складом учасників та вільним входом за умови попередньої реєстрації. Це було зроблено для уникнення натовпу в перший день та для дотримання карантинних вимог за кількістю відвідувачів.

З початку червня в країні послабили карантинні обмеження, на час проведення події Київ перебував у «зеленій» зоні карантину. Тож під час AW, зокрема, було скасовано горизонтальну розмітку, яка діяла до цього на масових заходах.

Усі виступи на сценах закінчувались до 23:00, за деякими «океанними» винятками.

Перебування на території проведення фестивалю дозволялось до другої ночі, тож спілкування, відпочинок та танці біля фудкортів та барів чи Borjomi Wild Nature Stage затягувалось до пізньої ночі.

До речі, в цьому сезоні представники AW врахували деякі тогорічні прохання відвідувачів: п’ять з семи днів, крім п’ятого та сьомого липня, роботу метрополітену та деяких маршрутів наземного громадського транспорту було продовжено на одну годину.

Раніше такі добрі новини були лише в одну чи дві ночі, а тут цілих п’ять.

Офіційно пропускати всіх на фестиваль мали лише в масках. За цим слідкували, але не завжди, будемо відверті.

Після ж входу фестивальники діяли на власний розсуд, хоча в соціальних мережах команда AW постійно нагадувала, що мандрувати по території треба в масках.

Антисептики були розташовані на вході, барах та фудкортах. Біля туалетів такого щастя не знаходилось, а вода в баках для миття рук закінчувалась під вечір.

Та в кожного громадянина чи громадянки, що себе поважає, вже є власна колекція вологих серветок та антисептиків, тож головне було тусити з передбачливими людьми.

На вхідній групі був облаштований COVID Tested Fastline, який давав змогу пройти швидше за інших тим, хто мав негативний результат тестування на COVID-19 або ж документ про повну вакцинацію.

До того ж під час Atlas Weekend Friends Edition на ВДНГ всі охочі мали можливість безоплатно вакцинуватись — квиток на фест для цього був не потрібен.

За тиждень вакцинувались майже 1800 осіб. Скільки з них продовжили мандрівки між сценами — невідомо. Скільки «атласвікендівців» вже перехворіли або ж вакцинувались — також можна лише здогадуватись.

Одне відомо точно — всі працівники Atlas Weekend Friends Edition допускались до роботи лише після негативного тесту на COVID-19, включно з іноземними музикантами.

Одному лише Норману Куку (Fatboy Slim), щоб потрапити до нашої країни довелось зробити сім тестів за чотири дні.

Вже традиційно на фесті біля Main Stage був облаштований окремий оглядовий майданчик для людей з інвалідністю, яких загалом за тиждень AW побувало 2022.

Продовжили на Atlas Weekend ще одну важливу ініціативу — залучення до роботи на Main Stage експертів з жестової мови. За 7 днів 9 перекладачів жестової мови переклали 411 пісень й 162 хвилини діджейських сетів. Саме так — сетів! Й іноді екрани з перекладачами привертали більшу увагу, ніж виступи музикантів.

Іще трохи цифр.

Відвідувачами одного з безплатних днів фесту стали 133 000 глядачів. А за весь тиждень рахункова система ВДНГ зафіксувала понад 600 000 відвідувань території AW, що є абсолютним рекордом за всі роки фестивалю. Цікаво, що найперший Weekend, який відбувся на «Арт-заводі Платформа» у 2015 році, впродовж двох вихідних днів відвідало близько 20 000 людей.

Тож 600 000 за 7 днів. Тобто майже 86 000 меломанів кожен день. Біля п’яти великих сцен та ще дюжини зон. Те, що декілька місяців тому здавалось маренням, втілилось в реальних масштабах. Звичайно, всі діяли як підказував розум та зголодніле до «лайвів» на свіжому повітрі тіло.

Звичайно, кожен сам обирав — йти в перший ряд чи стояти позаду натовпу. Звичайно, хтось обходив багатолюдну центральну алею кущами, а хтось катався на каруселі в луна-парку й казав, що так безпечніше і йому все прекрасно чутно з найближчих сцен.

Всі дорослі люди й за останні 1,5 роки навчилися жити в нових умовах.  

Лайн-ап і все-все-все

Так само і з лайн-апом. Учасниками двох перших днів були лише українські музиканти. Головна сцена майоріла поп-світом (усі можливі протеже Потапа + близько двадцяти імен, які виступали по 5-15 хвилин) та «ВВ», на West- та East-сценах лунав рок та інді (Ingret, Teleport (гурт учасників O.Torvald), Kosmopolis, «СКАЙ», «Скрябін» & «Юркеш», «Друга Ріка» та інші), на North-сцені була суто електронна музика, а власне на Electronic Stage 5 та 6 липня світ поп-експериментів демонструвала «дорнівська» братія: «Тонка», Mama13, ЮЮ та Constantine.

Хтось когось змушував денсити під співи та танці Цибульської, Дорофєєвої, NK й Тіни Кароль чи під перелічених вище рокерів?

Ні, люди прийшли за власним бажанням. Кожний на свого артиста(ів) та через свої причини.

Дні з вільним входом комусь подарували можливість чи не вперше побувати на великих концертах українських виконавців. Хтось після такого короткого фестивального знайомства захоче й на сольні виступи потрапити. Все закономірно.

В інші дні Atlas Weekend Friends Edition до чисельних українських імен приєднались гості з інших країн, що також ще декілька місяців тому здавалось малоймовірним.

Чи не найбільше іноземних музикантів можна було помітити на Electronic Stage. В середу серію EDM-виступів під SALAT Party закривав гість з Польщі Sikdope, в п’ятницю учасниками техно-вечірки Codex Showcase окрім наших діджеїв стали гості з Іспанії та Німеччини — Greenjack та Monika Kruse відповідно.

В суботу досвідчені клабери згадували минуле під сет легенди трансу Маркуса Шульца, а в неділю можна було насолодитись виступом ще одного німця Monolink, а також Giorgia Angiuli, мультиінструменталістки та діджейки з Італії.

На інших сценах також можна було поринути в ностальгію або ж послухати щось зовсім нове. На West Stage, наприклад, в середу натовп ловив літній вайб від старих друзів з Литви Beissoul & Einius, в четвер естафету прийняли латвійці Brainstorm та чолі з вічно молодим Ренарсом Кауперсом.

В суботу на West Stage компанію українським музикам Letay, Akine, Alina Pash та Onuka склали інді-поп гості з Тель-Авіва Garden City Movement, а в фінальний день перед нашими командами «Вагоновожатые», Go-A та «Один в каное» на West відіграла фрік-фольк пані з Відня Alicia Edelweiss, за що подяка Koktebel Jazz Festival.

Окрім того, на різних сценах було досить багато знавців репу. Радісно було бачити, як тепло приймають й іноді підспівують, наприклад, Kalush чи Alyona Alyona. Українська важка сцена гриміла в різних куточках AW: Sinoptik, Megamass, Stoned Jesus, Space of Variations та інші.

Хотілось потанцювати під пісні молодих українських поп-артистів? Будь ласка — «Дао Парк», Gorim!, Ofliyan, Khayat, Laud, Tvorchi, а також Wellboy, який магічним чином прилетів з хітом «Гуси» на Main Stage перед Сердючкою. Прийшли на більш відомі імена, за якими сумували? Були в лайн-апі Rozhden, Христина Соловій, Kazka, Артем Півоваров, Sunsay, «Бумбокс» та багато інших. Хотілось щось зовсім нового та дивного? Сподіваємось ви потрапили на виступи The Unsleeping чи Ragapop.

Atlas Weekend — фестиваль масовий. Окрім вже згаданих жанрів не вистачало хіба що джазу, реггі чи класичної музики. «Це не фестивальна музика» — скаже хтось. «Подивіться на лайн-апи великих фестів типу Sziget» — відповімо ми.

Фестиваль на те й фестиваль, щоб охопити якомога більше жанрів й смаків. Більше музики — більше людей.

Зрозуміло, що в четвер виступ трушних металкорщиків Wildways з Брянська на East Stage та арт-рок-й-ще-багато-чого-перфоманс сміливих росіян Shortparis на North Stage зібрав менше людей ніж концерт Меладзе, який виступав у той самий час на Main Stage. Звичайно, що ще одні російські рокери «Порнофильмы» горланили свої антирежимні гімни перед меншим натовпом на East Stage, аніж зібралось на поп-дискотеку від Verka Serduchka & Band на Main.

Це питання смаку, виховання та цілей, з якими кожен з 600 000 глядачів прийшов на фестиваль. Основні з них, впевнені, були прості — відпочити, побувати на першому за 2 роки великому музичному святі, потрапити на виступи улюблених артистів, та й послухати щось нове.  

До слова про позицію і відповідальність. В розкладі на суботу на East Stage організатори Atlas Weekend Friends Edition поставили виключно музикантів з Білорусі: Nürnberg, Nemiga, Intelligency, Nizkiz та ЛСП.

А в останній день на Main Stage під час виступу «Ляпис-98» Сергій Міхалок запросив на сцену колег з BRUTTO, з якими виконав «Наша возьме», «Не быць скотам» та інші важливі пісні. Серед глядачів були й білоруси з біло-червоно-білим прапором. Важко уявити подібні виступи та окремі сцени на фестивалях десь в іншій країні.

Що ще? Багато українських команд використали виступ на «Атласі» як можливість презентувати нові пісні, нову програму чи щось ексклюзивне.

Зокрема Alyona Alyona виконала дуетом з Мариною Круть пісню «Заплутались». Тіна Кароль — заспівала дуетом з Юлією Саніною (Tha Hardkiss) ліричну «Вільну».

Навіжені Ragapop залучили до експериментального «лайву» легендарного ударника Андрія Надольського, а також Антона Слєпакова («Вагоновожатые»).

Гурт «Друга Ріка» за два вечори представив дві різні програми. «Бумбокс» був би не «Бумбоксом» якби не запросив на сцену Сашу Чемерова.

Під час першого концерту за 4 роки ватага Marakesh виконала хіт «Ждать» разом з Женею Галичем (O.Torvald), а пізніше вокаліст перших Марк Гриценко допоміг з однією піснею вже банді O.Torvald.

Гурт «Океан Ельзи» виступав одразу з двома гітаристами, трубачем Денисом Аду та Віталіною Мусієнко, вокал якої прикрасив альбом Святослава Вакарчука «Оранжерея».

Пандемія та сум за великими концертами змусили тих же «Океанів» прийняти запрошення Atlas Weekend. До цього рокери не виступали на фестах 10 років, м’яко натякаючи прихильникам, що почути улюблені пісні наживо можна буде лише на великих сольних концертах.

Ностальгійно-брейкбітове божевілля в суботу на Main Stage стало для Нормана «Fatboy Slim» Кука першим великим виступом за 1,5 роки.

І це лише частина того, що трапилось за цей насичений тиждень.

Одне з головних спостережень та висновків. Хедлайнерами Main Stage окрім двох днів з Dj Snake та Fatboy Slim були виключно наші артисти: Тіна Кароль, Verka Serduchka & Band, «Океан Ельзи», The Hardkiss. Такого раніше на AW не було.

Рівень концерту та шоу, ніжності та галасу The Hardkiss у завершальний вечір довів, що колектив вже давно готовий до виступу на НСК «Олімпійський», який, до речі, заплановано на 18.06.2022.   

West Stage також очолювали українські виконавці (за винятком лише одного вечора з Brainstorm): Сергій Бабкін, 5’Nizza, «ДахаБраха», Onuka, «Один в каное».

Появи на різних сценах ARTBAT, Latexfauna, Go_A, «ДахаБраха» та десятків інших локальних артистів стабільно збирали натовпи поціновувачів музики, української музики.

Тобто через пандемію найбільший музичний фестиваль України запросив найбільшу за свою історію кількість місцевих артистів, побивши при цьому власний рекорд відвідуваності.

Так, до фестивалю з виключно українськими виконавцями AW не готовий, та й завжди хочеться побачити західну зірку в нашій країні.

Але сенс ви зрозуміли. Україна має талановитих музикантів, які спроможні збирати великі майданчики.

Якщо слухач буде більш вимогливим, а артисти постійно будуть підіймати рівень матеріалу, виступу і т.д., то і без усіляких пандемій люди ходитимуть на масштабні музичні події. Тут і зараз.

Олексій Подчашинський

Написать комментарий

Редактировать комментарий

Ответить на комментарий

Показано 0 комментариев