Ната Жижченко (ONUKA) зіграла на стародавніх свищиках для виставки «Традиційні гаджети»

Опубликовано 5 февраля 2019 г.

Спільний проект ONUKA та Музею історії міста Києва.


«Традиційні гаджети» — нова експозиція, присвячена київській керамічній іграшці від Х століття і до сучасності. На виставці буде представлено одну з найбільших колекцій керамічної іграшки. Забавки було знайдено на території Києва під час археологічних розкопок. Частина з них свищики — найбільш поширені та улюблені в Україні, ліплені іграшки у вигляді коників та пташок.

В українському фольклорі вони нерідко фігурують, як чарівні музичні інструменти, що становлять предмети магічного зв’язку героїв з тваринами-помічниками.

Музичним оформленням виставки стануть унікальні мелодій, зіграні на стародавніх свищиках лідеркою гурту ONUKA Натою Жижченкою.

Олександр Пашковський, куратор виставки:

«Ідея співпраці з ONUKA у контексті цієї виставки спала мені на думку майже одразу. Коли ми думали над музичним оформленням, я згадав про любов Нати Жижченко до народних інструментів, тому і звернувся до неї, як до найкращої на мою думку. Результат перевершив сподівання. Виявилось, що у руках ONUKA музейні експонати звучать як справжні музичні інструменти. Ната додала їм унікальності, бо на більшості свищиків з нашої колекції ніхто не грав майже 300 років. Їх знайшли археологи та з тих пір вони просто лежали у фондах музею. Ніхто, навіть, не міг і подумати, що на них можна заграти такі чудові мелодії».

Ната Жиженко, лідерка гурту ONUKA:

«Я завжди підтримую ідеї, що можуть осучаснити старовину та привертають увагу молоді. Коли я почула, як звучать свищики, була дуже здивована. Виявилося, це не просто своєрідні іграшкові музичні інструменти з неясним звучанням. Вони не тільки не фальшивлять, а і навіть мають до 5 нот в діапазоні! Кожен свищик майже одразу знайшов свою мелодію та ритм, я навіть не очікувала, що це буде так просто і так натхненно. Під час запису було відчуття, що в моїх руках — історія.

Століття тому на цих інструментах грали діти, хтось їх виготовив, досить багато часу вони пролежали в землі. Багато років тому для когось цей предмет був певно буденний, а от у мить технічного розвитку соцмереж тримати у руках щось дійсно справжнє — рідкість. Мелодії, що було записано на цих свищиках — збагачення мого власного досвіду, одну ми навіть використаємо для майбутнього релізу.

Я рада, що на виставці завдяки 3D можна буде побачити, як свищики та писанки виглядали кілька тисячоліть або століть тому, а завдяки нашому музичному оформленню почути, як на них грати сьогодні. Якщо музика ONUKA спонукає когось завітати на виставку та побачити нашу давню, не вигадану історію, я буду щаслива».

Послухати мелодії ONUKA, зіграні на стародавніх свищиках, можна у Музеї історії міста Києва з 12 лютого по 14 березня.

Крім іншого, на виставці вперше в історії музею буде застосовано понад 20 віртуальних 3D-моделей для доповнення демонстрації експонатів.

Подія у Facebook

Написать комментарий

Редактировать комментарий

Ответить на комментарий

Показано 0 комментариев